Division 1
Type Canary
Judge Ralph Tepedino
(73 entries - 10 exhibitors)

Best of Division
1. Mary Anne Buckles - Hartz
2. Tony Guiomar - Fife
3. Frank Fernandez - Yorkshire
4. Naomi Cisper - Gloster Consort

Best Border
1. Richard Flores
2. Richard Flores
3. Richard Flores

Best Gloster Consort
1. Naomi Cisper
2. Naomi Cisper

Best Gloster Corona
1. Naomi Cisper
2. Naomi Cisper
3. Cindy Diaz

Best Fife
1. Tony Guiomar
2. Tony Guiomar
3. Tony Guiomar

Best Yorkshire
1. Frank Fernandez
2. Frank Fernandez
3. Frank Fernandez

Best Norwich
No entries

Best Columbus Fancy (crested and smooth)
1. Mary Anne Buckles
2. Mary Anne Buckles
3. Mary Anne Buckles

Other Type
No entries

Best Hartz (topknot and plainhead)
1. Mary Anne Buckles
2. Mary Anne Buckles
3. Mary Anne Buckles

Best Stafford
1. Donna Minor
2. Donna Minor
3. Donna Minor

Division 2
Old Variety Type Canary
Judge Linda Hogan
(43 entries - 4 exhibitors)

Best of Division and Best Frill
1. Frank Fernandez - Parisian Frill
2. Tony Guiomar - So Dutch Frill
3. Tony Guiomar - No Dutch Frill

Judges Special - Donna Minor - Lizard - Young Silver Cap

Best Parisian Frill
1. Frank Fernandez
2. Frank Fernandez
3. Tony Guiomar

Best Northern Dutch Frill
1. Tony Guiomar
2. Frank Fernandez
3. Tony Guiomar

Best Gibber
1. Frank Fernandez
2. Frank Fernandez

Best Southern Dutch Frill
1. Tony Guiomar
2. Tony Guiomar
3. Frank Fernandez

Best Fiorino
No Entries

Best Any Other Frill
1. Gerald DeJulio
2. Gerald DeJulio
3. Gerald DeJulio

Best Lizard
1. Donna Minor
2. Donna Minor
3. Donna Minor

Best Old Crested Varieties
No Entries

Best Crest-bred
No Entries

Best Belgian Fancy
1. Frank Fernandez
2. Frank Fernandez

Best Scotch Fancy
1. Gerald DeJulio
2. Gerald DeJulio
3. Gerald DeJulio

Best Lancashire
1. Tony Guiomar

Division 3 - Lipochrome Colorbred Canary
Judge David Benites
(36 birds - 4 exhibitors)

1. Val Garcia
2. Val Garcia
3. Luciano Arciga
4. Val Garcia

********************

Division 4 - Classic Melanin Colorbred Canary
Judge David Benites
(16 entries - 4 exhibitors)

1. Steve Billmire
2. Steve Billmire
3. Steve Billmire
4. David and Jane Perez

*********************

Division 5 - New Color Melanin Colorbred Canary
Judge David Benites
(30 entries - 7 exhibitors)

1. Naomi Cisper
2. Gerald DeJulio
3. Steve Billmire
4. Martin Jiminez

******************

Division 7 - Finch and Softbill
Judge Clarence Culwell
(39 entries - 8 exhibitors)

1. Tuan Tran - Normal Zebra
2. Andrew Griffith - Euro Society, Chocolate Self
3. Janet Edmonds - Dominant Silver Zebra
4. Tuan Tran - Normal Zebra
5. Chris Hartje - Black Headed Dilute Gouldian
6. Tuan Tran - NG Owl
7. Chris Hartje - Society Chocolate Pearl
8. Laura Watkins - Cutthroat Pair
9. Janet Edmonds - Red Headed Gouldian
10. Laura Watkins - Shaftail

Best Unflighted - Tuan Tran - Normal Zebra
Best Novice - Chris Hartje - Black Headed Dilute Gouldian
Judge's Special - Janet Edmonds - Dominant Silver Zebra



Division 9 - Cockatiel
Judge Leslie Huegerich
(51 birds - 8 exhibitors)

Show Bench:
1. Wendy Jendro - Lutino AOV
2. Josh Perkins - Normal
3. Wendy Jendro - Lutino AOV
4. Tom MacDonald - WF Cinn Pearl
5. Wendy Jendro - Cinnamon Pearl
6. Wendy Jendro - Hvy Pearl Pied
7. Wendy Jendro - Normal
8. Wendy Jendro - Pearl
9. Wendy Jendro - Cinn Pearl Split
10. Jonathan Haider - Lutino Pearl

Novice Bench:
1. Jonathan Haider - Lutino Pearl
2. Sumi Haider - Conn Prl Split
3. Shanna Dollarhide -Cinn Pearl
4. Shanna Dollarhide - Cinn Pearl Pied
5. Jonathan Haider -Pearl
6. Jonathan Haider - Hvy Cinn Pied
7. Jonathan Haider - Hvy Pearl Pied
8. Jonathan Haider - Cinnamon HOV
9. Shanna Dollarhide -Yellowcheek
10. Tom MacDonald - Cinnamon


Division 9 - Cockatiel
Judge Clarence Culwell
(53 entries - 10 exhibitors)

Show Bench:
1. Josh Perkins - Normal
2. Tom MacDonald - Heavy Pied
3. Tom MacDonald - WF Cinn Pearl
4. Wendy Jendro - Lutino AOV
5. Wendy Jendro - Cinnamon Pied
6. Leslie Hiegerich - Hvy Conn Prl Pd
7. Wendy Jendro - Lutino AOV
8. Wendy Jendro - Lutino AOV
9. Jonathan Haider - Cinnamon AOV
10. Josh Perkins - Pied

Novice Bench:
1. Jonathan Haider - Cinnamon AOV
2. Marima Mejia - Normal
3. Shanna Dollarhide - Yellowcheek
4. Shanna Dollarhide - Lutino Pearl
5. Sumi Haider - Cinnamon Pearl Split
6. Jonathan Haider - Pearl
7. Shanna Dollarhide - Cinn Pearl Pied
8. Shanna Dollarhide -Pearl Pied
9. Shanna Dollarhide - Dominant Silver
10. Tom MacDonald - Cinnamon


Total Birds entered:
268
2015
Bird Show
our new
venue !